Pokračujeme ve značení jízdních kol syntetickou DNA

Pokračujeme ve značení jízdních kol syntetickou DNA

Městská policie Frýdek-Místek pokračuje v evidenci a značení jízdních kol syntetickou DNA. Další letošní značení bude zahájeno v pondělí 11. září na obvyklém místě, a to v Kontaktním centru prevence v křížovém podchodu v Místku, poblíž náměstí Svobody. Konat se bude vždy v pondělí od 8.30 do 12 a od 13 do 17 hodin, a to až do konce října. Značení je pro občany zdarma.

„Forenzní značení syntetickou DNA nabízíme již čtvrtým rokem, a to nejen pro jízdní kola, ale také koloběžky a invalidní vozíky. Této možnosti už využilo na tři tisíce cyklistů a koloběžkářů. Označili jsme i dva invalidní vozíky,“ řekla Lenka Biolková z městské policie.

Jízdní kolo se značí zhruba na deseti místech mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem, a to tak, aby ani majitel neviděl, které části kola jsou označeny. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole se provádí pomocí UV světla. Deštivé počasí a nízká teplota znemožňují provádět forenzní značení, bylo by nestabilní a viditelné pouhým okem, tedy bez efektu.

Pro zaevidování jízdního kola je nutné mít u sebe občanský průkaz a doklad o nabytí kola. V případě, že občan již tento doklad nemá, podepíše na místě čestné prohlášení o nabytí kola do svého vlastnictví. Nutné je také, aby kolo bylo čisté.

„O značení jízdních kol je mezi lidmi zájem. Svědčí o tom skutečnost, že strážníci jezdí od letošního roku značit kola i do okolních obcí, a to na základě smlouvy s Mikroregionem Frýdlantsko-Beskydy, který zahrnuje třináct obcí. Kola v nich značí o sobotách, opět od září do poloviny října,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Označená jízdní kola jsou nejen v databázi Magistrátu města Frýdek-Místek, ale i celosvětové databázi výrobce forenzního značení, což odrazuje pachatele od krádeží a usnadňuje identifikaci odcizených jízdních kol a pátrání po nich. „Při značení pořizujme také fotodokumentaci kola nebo koloběžky. Nejedenkrát si ji od nás vyžádali policisté, kteří pátrali po ukradeném kole, od kterého majitel neměl fotografii,“ uzavřela Lenka Biolková.