Historické oslavy vrcholily u řeky

Historické oslavy vrcholily u řeky

Oslavy 750 let Frýdku-Místku vyvrcholily výpravnými dvoudenními Historickými slavnostmi, které poslední srpnový víkend přivedly ve dvou proudech tisíce lidí z frýdeckého i místeckého náměstí k řece Ostravici, která se vlnovkou stala novou identitou města. Když už se zdálo, že si promotéři neporadili s rovnoprávností Moravy a Slezska, protože ohňová show probíhala na frýdeckém břehu, v závěru přišla podívaná i z druhé strany řeky, odkud se odpaloval ohňostroj. A tak může mírumilovné soužití Frýdku a Místku pokračovat. Třeba dalších 750 let.

„Dva paralelní průvody s loučemi a svícemi z náměstí Svobody a ze Zámeckého náměstí, jejichž účastníci se promísili na mostech, když si vybírali, odkud chtějí dramatickou noční ohňovou show sledovat, mě nadchly, protože byly symboly toho, že se nemáme problém společně setkávat, že je za námi nějaká historie, k níž se umíme hlásit, a že Frýdek-Místek je městem klidným, kde si můžeme podobné události bez obav vychutnat,“ hodnotil zlatý hřeb, včetně ohňostroje, který po Silvestru oslavy orámoval, primátor Michal Pobucký. Ten se nechal spolu s náměstkem Pavlem Machalou navléct do mundůrů a v dobových kostýmech promluvili k „občanům frýdecko-místeckým“ v rámci ceremonie na počest 750 let města na místeckém náměstí, která v sobotu přibližovala staré dobré časy od císaře pána k první republice. Informoval lid o snížení daní (z nemovitosti) i o tom, že „nová kašna k výročí již zprovozněna býti měla, kdyby kameníci neměli jiné povinnosti ve válečných časech“. Jarmareční zábava na místeckém rynku s ohrádkami se zvířátky, písničkami a dámami v dobových kostýmech, spolu s šikováním a cvičením císařských vojáků a spanilou koňskou jízdou, bavila přítomné až do setmění. Pak už odsud vyrazil průvod k nábřeží řeky Ostravice. A stejně tak z frýdeckého náměstí, které bylo centrem dění nedělního, i s obvyklými rytíři, šermíři a kejklíři.

Jarmareční zábava na pozadí dobových kulis s tradičními rukodělnými výrobky a bohatým občerstvením znovu přitáhla davy a v příštím roce by se měla vrátit do obvyklých kulis s centrem v Parku pod zámkem.