Betlémské světlo na radnici

Betlémské světlo na radnici

Betlémské světlo přinesou na frýdecký magistrát místní skauti, a to 22. prosince v 9 hodin. Poté bude celý den světlo na radnici k dispozici zájemcům, kteří si budou moci plamínek odnést v lucerničkách nebo petrolejkách. Další možnost přijde o den později 23. prosince na náměstí Svobody v 9.30 v rámci Adventního městečka.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo s frýdeckými skauty domluvit, aby Betlémské světlo, symbol naděje a přátelství lidí dobré vůle, letos hořelo i na frýdecko-místeckém magistrátu,“ uvedl zastupitel Libor Koval.

„Betlémské světlo patří k tradicím, jejichž udržování se snažíme podpořit, aby se přenášely na další generace, a proto jsme ji zařadili i do oficiálního programu Adventního městečka,“ doplnil primátor Michal Pobucký.

Betlémské světlo, malý, pomíjivý, blikající plamínek, který dokáže prozářit tmu, patří neodmyslitelně k Vánocům, avšak málokdo již ví, že se jedná o novodobý vánoční zvyk. Tato tradice vznikla v sousedním Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek, přinesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v městě Betlémě, v níž se narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří jakkoliv pomohli dobročinné nadaci Světlo ve tmě. Tato nadace pomáhá především zrakově postiženým lidem a její pracovníci chtěli poděkovat všem svým dobrodincům originálním, ale zároveň milým a přátelským způsobem. Světlo dovezli do Lince, kde nadace sídlí a kde jej původně slavnostně rozdávali. Za rok nato byli ke spolupráci přizváni rakouští skauti, a protože se akce mocně rozrostla, přenesli její centrum do Vídně. A odtud se postupně začalo šířit do Evropy. Do naší republiky dovážejí světlo z Vídně skauti z brněnského střediska „Řehoře Mendela“. Ve třetí adventní sobotě je pak Betlémské světlo rozváženo za spolupráce Českých drah do celé republiky.

Pokud si tedy budete chtít udělat radost maličkým dárkem, který vám prozáří večer u stromečku, pořiďte si lampičku a přijďte si pro betlémské světlo.