Město pomáhá Židovské obci lépe chránit unikátní hřbitov

Město pomáhá Židovské obci lépe chránit unikátní hřbitov

Židovský hřbitov na okraji sídliště Slezská byl v minulosti opakovaně terčem vandalů, bezdomovců a adrenalinovým útočištěm výrostků, kteří zde pronikali a ničili vzácné pietní místo s nemalou historickou hodnotou. Protože vedení města je přesvědčeno, že by si tato republikově ojedinělá památka zasloužila jiné zacházení, převzalo iniciativu a hřbitov lépe zabezpečilo.

Pracovníci městských technických služeb zde v listopadu přizpůsobili veřejné osvětlení, na němž byla navíc instalována otočná kamera se záznamovým zařízením, která je součástí městského kamerového systému a data z ní jsou přístupná městské policii. „Účelem bylo především nasvětlit část hřbitova, ale také část přilehlého městského parku. Kamera je schopna snímat oba tyto prostory a samotný hřbitov chrání i letos nové oplocení ze strany od parku, na které jsme Židovské obci rovněž přispěli,“ přiblížil opatření primátor Michal Pobucký. A město chce ve zvelebování této kulturní památky, která má svůj potenciál i v oblasti turistického ruchu, protože podobných zachovalých židovských hřbitovů není mnoho, dále pokračovat. „Po úspěšném jednání s Židovskou obcí chceme podobně dosáhnout dohody i s adventisty, abychom nějakým způsobem vyřešili vstup na hřbitov z druhé strany. Když tato jednání dopadnou dobře, budeme moci dále pracovat na tom, aby celý ten prostor byl důstojný a odpovídal významu této památky,“ doplnil náměstek primátora Jiří Kajzar. „Těší nás, že se tomuto místu vrátila pieta, a věříme, že časem bude připomínat historický odkaz i v nějaké formě návštěv zájemců o židovskou problematiku,“ dodal zastupitel Libor Koval.

Přístup města si pochvaluje Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě: „My jsme úplně nadšeni. Předcházela tomu dvouletá jednání s městem o tom, že by se spolupodílelo na ochraně hřbitova. Dopadlo to tak, že se o to město skutečně postaralo. Práce dobrovolníků na úpravách hřbitova by tak už neměla přicházet vniveč.”