Hasiči si vyzkoušeli připravenost na povodně

Hasiči si vyzkoušeli připravenost na povodně

Frýdeckomístečtí dobrovolní hasiči mají za sebou cvičení, které mělo prověřit jejich připravenost na bleskové povodně, jarní tání či protržení hrází. Za účasti příslušníků z Hasičského záchranného sboru České republiky společně nacvičovali plnění pytlů pískem a stavbu protipovodňových hrází.

Cvičení jednotek požární ochrany zaměřené na stavbu protipovodňových hrází a vše co je s jejich zajištěním spojené proběhlo v areálu hasičské zbrojnice na Střelniční ulici ve Frýdku. Cvičení se zúčastnily jednotky dobrovolných hasičů z Lískovce, Frýdku, Místku-Bahna a Skalice, ale také profesionální hasiči ze stanice Frýdek-Místek.

Michal Pobucký (ČSSD), primátor města Frýdku-Místku: “Už před více než třičtvrtě rokem jsme se na bezpečnostní radě bavili, že začneme trénovat integrovaný záchranný systém, tedy sbor dobrovolných hasičů, městskou policii a další složky, aby byly připraveny na případné povodně. Z toho důvodu proběhlo v minulých dnech cvičení sboru dobrovolných hasičů, kdy se uskutečnila teoretická a praktická příprava na hasičské zbrojnici.”

Na teoretické přípravě se hasiči obeznámili s pravidly pro stavbu protipovodňových hrází, s možnostmi napojení na protipovodňové vaky, ale také s personální náročností. V praktické části cvičení si pak členové jednotek vyzkoušeli plnění protipovodňových pytlů pískem pomocí plničky, ale i lopatami, a ověřili si také časovou i personální náročnost v souvislosti se stavbou protipovodňových hrází.

Michal Pobucký (ČSSD), primátor města Frýdku-Místku: “Máme v plánu provést i komplexní cvičení v terénu, tzn. podél řeky, kde budou všechny jednotky záchranného systému do tohoto cvičení zapojeny, aby simulovali případ, kdy nastanou povodně. Je pravda, že povodně tady nebyly od roku 2010, nicméně s tím, že je čím dál větší sucho, hrozí o to větší pravděpodobnost, že když začne pršet, zemina nebude schopná pojmout tolik vody, a budou hrozit povodně v dalších letech. Takže se snažíme připravit na všechny krizové stavy, které by mohly město postihnout.

Cvičení složek integrovaného záchranného systému v terénu u řeky Ostravice proběhne příští rok na jaře.