Žáci základních škol soutěžili o putovní pohár

Žáci čtvrtých tříd základních škol soutěžili na dopravní hřišti o putovní pohár. Zábavně soutěžní den uspořádala městská policie jako vyústění dopravní výchovy, která po celý rok na školách probíhala.

Během celého školního roku probíhala na prvním stupni základních škol z města a příměstských částí dopravní výchova, kterou zajišťovali strážníci městské policie. V zimním období se žáci učili teoretickým znalostem, jak se správně chovat na silnici, jaké jsou na cestách dopravní značky a podobně. Na jaře pak přišel čas vyzkoušet si vědomosti v praxi, a tak se děti vydaly na dopravní hřiště, kde se pod vedením strážníků učily správně jezdit na kole. Jako vyústění celoroční výuky uspořádala městská policie na dopravním hřišti dopravní soutěž, které se zúčastnili vybraní žáci z každé školy. Akci zahájil na dopravním hřišti primátor Michal Pobucký.

Michal Pobucký (ČSSD), primátor města Frýdku-Místku: “Na dopravním hřišti ve Frýdku-Místku právě probíhá soutěž o putovní pohár. Soutěží zde děti ze čtvrtých tříd základních škol z města i okolí. Za celý školní rok se naučily dopravní výchově a teď budou mít testy a praktické zkoušky.”

Děti soutěžily v týmech, které vždy tvořili dva kluci a dvě holky z jedné třídy. Čekaly na ně celkem čtyři disciplíny.

Lenka Biolková, manažerka prevence kriminality MP F-M: “Máme jízdu městem, což znamená, že děti jezdí tři a půl minuty po dopravním hřišti a musí jezdit podle pravidel. Další je jízda zručnosti, kdy děti projíždějí přes různé překážky. Český červený kříž připravil první pomoc, která samozřejmě k dopravě patří. Poslední disciplínou jsou dopravní testy. Děti musí vědět nějakých dvacet otázek.”

Anketa, žáci základních škol: 1. “Myslím si, že mi to půjde dobře. V dopravní výchově jsem se naučil skoro všecko, jen první pomoc moc nezvládám.” 2. “Těším se. Moc jsem se to sice nenaučil, ale něco mi jde. Nemyslím si, že vyhraji, ale na desáté místo by to stačit mohlo.” 3. “Myslím si, že to dneska zvládneme.Pohár se pak vystaví na naší škole u vrátnice u dveří.” 4. “Naučil jsem se hodně věcí. Jde mi to.” 5. “Myslím, že mi to půjde dobře. Naučila jsem se dopravní značky. Teď umím jezdit dobře i po chodníku s mamkou.”

Petr Vaněk, mluvčí automobilky z Nošovic: “My jako výrobci automobilů máme k dopravní výchově a k dopravní bezpečnosti blízko. Je to asi největší oblast naší aktivity v tzv. společenské odpovědnosti. Vycházíme z toho, že děcka, která se naučí znát předpisy silniční dopravy už v raném dětství, jsou zárukou toho, že budou zodpovědní řidiči i v dospělosti. Proto jsme tady rádi a rádi tyto akce podporujeme.”

Pro všechny zúčastněné byly bez ohledu na to, jak dopadli v soutěži, připraveny drobné ceny. Nejlepší tým si však do své školy odnesl putovní pohár, který bude po celý další školní rok dětem připomínat vítězství v dopravní soutěži. Poté se vrátí zpět městské policii, která jej opět připraví pro další soutěž.